تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ | ۱۷:۲۰
. معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار:
نهضت خدمت رسانی جهت توسعه استان باید تقویت شود
دکتر هوایی در چهارمین جلسه شورای اداری شهرستان اسفراین گفت: نهضت خدمت رسانی با استفاده از ظرفیتهای ملی و منطقه ای گامی در جهت توسعه استان است.
نهضت خدمت رسانی جهت توسعه استان باید تقویت شود
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان اسفراین دکتر هوایی در جلسه شورای اداری اسفراین خدمت و توسعه استان را یکی از برنامه های خود عنوان کرد و گفت: با استفاده از ظرفیت های ملی و منطقه ای ، نهضت خدمت رسانی و توسعه در استان را شروع کرده ام که البته استاندار خراسان شمالی با ارتباط خوب در بخشها و حوزه های مختلف پای کار امور هستند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ادامه داد: در همین راستا امیدوارم صفحه جدیدی در حوزه عمران باز شده و بسیاری از پروژه ها زنده شود.

وی با توجه به کمبود منابع اعتباری، استفاده از ظرفیت قرارگاه سازندگی را گامی در جهت توسعه استان توصیف کرد و در ادامه اشاره ای به سفر پرخیر و برکت مقام معظم رهبری به استان داشت و افزود: بخش اعظمی از پروژه های استان از خیرات سفر مقام معظم رهبری به خراسان شمالی است.

دکتر هوایی در ادامه به تفاهم نامه 600میلیارد تومانی استاندار با معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور اشاره داشت و گفت: کمبودهایی در بخش های خدمات عمرانی،حمل و نقل، تجهیزات بحران ، محورهای ارتباطی ، تجهیزات حوزه آتشنشانی در استان شاهد هستیم که باید به سرعت مشکلات این حوزه برطرف شود.

وی از فرماندار اسفراین خواست تا ضمن برشماری ظرفیتهای شهرستان ، با کمک شهردار و شورای شهر پروژه ای در جهت تقویت زیرساختهای شهری ارائه دهد.

هوایی ادامه داد: پروژه تعریف شده باید به منظور استفاده مردم از این ظرفیت باشد و در مردم ایجاد شعف و شوق نماید.

وی همچنین در خصوص اجرای طرح هادی 10 روستای شهرستان برای تخصیص قیر رایگان قول مساعدت داد.

*
دو پارامترمهم برای خروج اسفرابن از بن بست

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در ادامه جلسه شورای اداری اسفراین، اتصال شهرستان به محور مشهد و تقویت این محورها و همچنین تسریع در تکمیل پروژه راه آهن را دو پارامتر مهم جهت خروج این شهرستان از بن بست برشمرد و ادامه داد: به همین منظور در بازدید امروز از محور روستای اردغان به اسطرخی ، به مدیرکل راه و شهرسازی استان ابلاغ کردم تا موضوع پیمانکار طرح را تا هفته آینده تعیین تکلیف نموده و کار را به مرحله اجرا برساند.

دکتر هوایی به موضوع چهاربانده کردن محور سبزوار، اسفراین و بجنورد نیز اشاره ای داشت و گفت: بهتر است با شناسایی نقاط حادثه خیز در این محور، اشکالات فنی را مشخص کرده و به اصلاح هندسی آن پرداخته شود.

وی همچنین از پیگیری خود برای موضوع معدن آلبلاغ اسفراین خبر داد و گفت: این معدن باید اولین محور توسعه شهرستان شود با استفاده از ظرفیت نیروی بسیج و انتظامی و کمک نیروهای مردمی موضوع مدیریت شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار با اشاره به نقش نخبگان در تسریع و پیشرفت استان افزود: استفاده از نخبگان در مناصب اداری و کارشناسی در توسعه استان و شهرستان نقش بسزایی دارد.


*
پیشران های کشاورزی، صنعت و گردشگری در جهت توسعه شهرستان

فرماندار اسفراین نیز در چهارمین جلسه شورای اداری شهرستان با اشاره به سه پیشران توسعه ای در حوزه کشاورزی، صنعت و گردشگری گفت: بسیاری از زیرساختها در این سه حوزه تقویت و اقدامات خوبی انجام شده و اسفراین ظرفیتهای بی شماری در زمینه توسعه کشاورزی، صنعت و گردشگری دارد که البته در حوزه گردشگری کمی کوتاهی شده است.

وی ادامه داد: اگر چه اسفراین، شهر صنعتی استان است اما عمده معیشت مردم کشاورزی است که این شهرستان در تولید برخی از محصولات کشاورزی و گلخانه ای سرآمد دیگر شهرهای استان است .

طاهر رستمی عمده مشکلات مردم در حوزه کشاورزی را کمبود منابع آبی شهرستان عنوان کرد و افزود: البته با علاج بخشی سد بیدواز عمده مشکلات مردم این منطقه حل خواهد شد و اتفاقات بزرگی در تولید و اشتغال ایجاد می شود.

وی همچنین به صنایع مهم شهرستان اشاره داشت و گفت: بسیاری از این صنایع تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده و تولیدات خود را افزایش داده اند.

وی گفت: صنایع تکمیلی نیز در ذیل صنایع مادر این شهرستان ایجاد شده اند که علاوه بر ایجاد اشتغال به توسعه و ارتقا درآمد مردم منطقه نیز کمک می کنند.

رئیس شورای اداری شهرستان اسفراین موضوع معدن آلبلاغ اسفراین را یکی از دغدغه های مهم مسئولین و اعضای شورای تامین شهرستان عنوان کرد و خواستار تسریع اقدامات ایمیدرو جهت حفاظت از منطقه با استفاده از ظرفیت نیروهای بومی شد.

13
درصد ارتقاء شاخص طرح هادی و آسفالت بیش از 39 روستا از جمله مواردی بود که رستمی در این جلسه به آن اشاره داشت و افزود: شاخص راه روستایی این شهرستان به 53 درصد رسیده است و البته اسفراین در حوزه گازرسانی ، برق رسانی و مخابرات
نیز شاخص های بالایی دارد.

وی تکمیل پروژه راه آهن جوین، اسفراین را یکی از حیاتی ترین پروژه های شهرستان عنوان کرد و گفت: جهت تحرک بیشتر پروژه، نیاز به عزم جدی در تخصیص و آزادسازی اعتبار مشخص شده در سفر ریاست جمهوری به استان است تا این پروژه به بهره برداری برسد .
تسریع در اجرای پروژه بام ، دوغایی و خرق به بام و همچنین پیگیری اعتبار ستاد بازآفرینی شهرستان از دیگر موضوعاتی بود که فرماندار اسفراین در این جلسه به آن اشاره داشت.

*
زبان شکر، پیوست فرهنگی پروژه های عمرانی

امام جمعه اسفراین نیز در جلسه شورای اداری گفت: پروژه های عمرانی باید پیوست فرهنگی داشته باشد؛ بسیاری از پروژه های بزرگ افتتاح و بهره برداری می شود، مسئولین زحمت می کشند اما گاهی ناشکری می شود.

حجت الاسلام والمسلمین قدیر محمدیان افزود: مسئولین باید پاسخگوی فهرست مردمی باشند و بدون شناسایی اولویتها اقدام نکنند .

وی گفت: سفر مقام معظم رهبری به استان باعث پویایی و حرکت رو به جلو استان شد و بسیاری از پروژه های افتتاح شده در این شهرستان از برکات سفر معظم له می باشد.


گفتنی است هوایی در سفر یک روزه خود به شهرستان اسفراین از پروژه علاج بخشی سد بیدواز و راه های ارتباطی این شهرستان نیز بازدید کرد .

بازدید از بیمارستان تک تخصصی زنان و کودکان و پروژه راه آهن جوین_ اسفراین نیز از دیگر برنامه های سفر دکتر هوایی به  این شهرستان بود.
 

 
منبع : فرمانداری اسفراین